Kiedy środki trwałe tracą swoją wartość?
Nawet ta najmniejsza i najgorzej rozwijająca się firma dysponuje pewnymi środkami trwałymi. Mają je wszystkie przedsiębiorstwa, ponieważ cały czas pozyskują one różne towary bądź same je wytwarzają, aby potem oferować je swoim klientom, czyli móc je sprzedawać i na nich zarabiać. Dla firm ważna jest też wycena środka trwałego, bo tylko poprzez nią dowiadują się, jaką wartość mają tak naprawdę te wszystkie ich rzeczy.
Sposób wyceny
Oczywiście środków trwałych nie można wyceniać w zupełnie dowolny sposób, czyli tak jak się to firmom wydaje, bo trzeba to zrobić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i warunkami, które określa nawet polskie prawo. W pewnych ustawach pokazane jest, jak ma wyglądać cała wycena, czyli opisane jest, co należy wziąć pod uwagę w zależności od tego, w jaki sposób pozyskało się dany środek. A czy jest taka możliwość, by nie miał on żadnej wartości?
Środki trwałe niemające żadnej wartości
Każdy środek trwały musiał mieć na pewno kiedyś swoją wartość, a jeżeli teraz jej nie ma, to najprawdopodobniej po prostu ją utracił. Automatycznie pokazałaby to każda wycena środka trwałego, jednak przedsiębiorcy nie mają o niej pojęcia, więc tym bardziej nie wiedzą, kiedy i w jakich sytuacjach ich środki mogą utracić swoją cenną wartość. A dzieje się tak bardzo często, przy czym warto jednak wspomnieć, że czasami utrata wartości jest tylko chwilowa, a potem znowu się podwyższa.
Całkowita utrata wartości
Kiedy natomiast środek całkowicie traci wartość i już nie może jej odzyskać? Otóż wtedy, gdy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie przyniesie on nikomu już żadnych korzyści materialnych czy ekonomicznych. Jeśli z powodu pewnych czynników utracił on właśnie tą wartość, należy to zaznaczyć w swojej książeczce rachunkowej.

Każda firma powinna je rzetelnie wypełniać oraz aktualizować, bo znajdujące się w niej dane szybko tracą swoją ważność. Jeśli natomiast wycena środka trwałego zostanie powtórzona, pokaże wyłącznie rzeczywistą wartość. Taką należy koniecznie od razu wpisać do książeczki rozliczeniowej.